PNG32 PNG32 PNG32 PNG32
PNG32
Forum Excel, VBA, VSTO, Exceltips, Excelhj�lp PNG32 drivs av Excelspecialisten    Logga in     English
PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Logga in

PNG32

Du är inte inloggad. Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg eller svara på inlägg.

För frågor om forumet, kontakta oss på webmaster@excelforum.se

PNG32 PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Excelforum

PNG32

 
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelHjälp med smart formel!Hjälp med smart formel!
Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
Nytt inlägg
 2011-11-18 14:52
 

Hej! Jag håller på att lär mig lite mer avancerad excel-teknik men är bara nybörjare ännu. Jag ska undersöka pendling mellan olika kommuner. I kolumn A har jag kommunnummer för den kommun de aktuella individen bor i. I kolumn B har jag kommunnummer på den kommunen individerna I A jobbar i. I kolumn C har jag antalet individer det gäller.
Så pendlar individerna i en kommun till 5 olika andra kommuner blir det alltså 5 (eller 6 rader om personen bor och jobbar i samma kommun, då blir kommunnumret samma i kolumn A och B + de andra 5 kommunerna) rader i kolumn A, varje rad med en ny arbetskommun i kolumn B. Antalet individer i kolumn C kan vara allt från 1 person till oändligt.
Efter de 5 eller 6 raderna i Kolumn A  behandlas nästa kommun. Den kommunen kanske individer pendlar till 3 andra kommuner och även inom sin egen kommun. Då blir det 4 rader men det kommunnumret i kolumn A, medan det i kolumn B blir 4 olika kommunnummer till de kommunerna individerna i den kommunen pendlar till. Och i kolumn C visas alltså hur många som pendlar till varje kommun.

Jag ska räkna ut andelen i varje kommun som pendlar till de andra kommunerna och ha det i kolumn D. Hur gör jag en formen/script för detta? Jag vill alltså högst upp i kolumn D kunna gör en formel som jag bara kan dra ner hela vägen och få allt uträknat. Vet dock ej om det går. Först måste formeln alltså summera alla som bor i kommunen i kolumn A (antalet personer finns naturligt vis i kolumn C), alltså de rader i kolumn A som är identiska, de raderna i kolumn C ska summeras. Antalet personer i kolumn C ska sedan för varje kommun som de pendlar till ska (Kommunnumren i kolumn B) var för sig sedan divideras på den summerade summan som summerade det totala antalet som pendlade från kolumn A.

Hoppas ni hänger med. Så för varje gång raderna i kolumn A får ett nytt kommunnummer så måste ju formeln ändras till att bara gälla de raderna med den kommunen som utbendlingskommun. De olika kommunerna i kolumn B som pendlar från en och samma kommun från kolumn A måste på något sätt höra samman. Men när ett nytt kommunnummer i kolumn A dyker upp så måste kommunerna, de rader i kolumn B som hör till samma kommunnummer varifrån individerna pendlar i kolumn A, så måste excel förstå den förändringen och bara gälla de raderna med den nya kommunen som det pendlas ut ifrån i kolumn A.

Finns funktionen så måste det ju vara någon sorts smart låsningsfunktion till specifika kommunnummer i kolumn A som raderna i kolumn B och C rättar sig efter.

Snälla hjälp. Jag kan läsa mig till olika funktioner och formler som summa.om och om osv men just denna smarta funktion vet jag inte hur jag ska hitta. Jag vet man kan låsa formeln till en visst cell med dollartecken, men inte hur den låsningen ska ändras till att gälla nästa kommunnummer i kolumn A sedan.

Tack på förhand!

MVH
Mattias Svensson

Nytt inlägg
 2011-11-21 21:11
 

Hej,

om du i kolumn D skapara en formel som indikerar ifall radvärdet i kolumn A och kolumn B är samma så kan du använda detta i din summa.omf - formel.

i.e. i D1 lämplig rubrik e.g. "Pendlar", i D2 "=om(a2=b2;0;1) denna formel kan du autofylla. neråt

om du sedan vill veta hur många som pendlar från kolumn A så använder du =SUMMA.OMF(C:C;A:A;"A";D:D;1)/SUMMA.OM(A:A;"A";C:C)

Låter du "A" peka på en cell med ett kommunnamn som finns i kolumn A.

lycka till, mvh KHaleb

Nytt inlägg
 2011-11-22 16:17
 

Hej igen,

finputs, följande räknar ut hur mång i KommunX som inte pendlar;

=SUMMA.OMF(C:C;A:A;"kommunX"; B:B;"kommunX") /SUMMA.OM(A:A;"KommunX";C:C)

hjälpkolumnen är bortrationaliserad

mvh Khaleb

Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelHjälp med smart formel!Hjälp med smart formel!

PNG32 PNG32
Excelforum drivs av Excelspecialisten som bedriver utbildning i Excel och VBA, tillhandahåller support och hjälp med Excel, utvecklar program i Excel. Är ni i behov av en konsult inom Excel, VBA eller VSTO, eller söker en excelkurs, kontakta oss.
Copyright 2013 ExcelSpecialisten XLS AB   Användarvillkor  Personliga uppgifter