Hej!
Jag tror att det finns ett litet problem i detta i och med att du måste veta vilken kolumn som är markerad. Det är lätt genom att bra granska vilken selection som finns. Problemet är bara att selection flyttas till knappen när du klickar på den. Alltså måste du i arket ha en variabel deklarerad på modulnivå som minns vilken kolumn som senast var markerad. Du använder dig då av händelsen selection changed för att spara till denna variabel vilken den senast aktiverade kolumnen var.
När det fungerar går du vidare med knapptryckningen.
Enklast spelar du då in ett makro som flyttar en hel kolumn. Studera sedan koden du fått och titta efter var kolumnen anges. Arbeta om metoden så att den istället använder sig av variabeln som fått sitt värde vid selection changed.
Men så var det frågan om att flytta den till rätt plats. Tryggast lösning är där att göra ett formulär med en rullgardin som har alla veckonummer i sig. Användaren får välja ett veckonummer och sedan mappar man det mot arket och ändrar den inspelade koden så att den flyttar dit.
När vi ändå gör ett formulär så kan det arbetas om så att det har två rullgardiner, en med flytta från och en med flytta till. Flytta från sätter vi förvald till senast vald kolumn enligt ovan.
mvh
/Kihlman