PNG32 PNG32 PNG32 PNG32
PNG32
Forum Excel, VBA, VSTO, Exceltips, Excelhj�lp PNG32 drivs av Excelspecialisten    Logga in     English
PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Logga in

PNG32

Du är inte inloggad. Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg eller svara på inlägg.

För frågor om forumet, kontakta oss på webmaster@excelforum.se

PNG32 PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Excelforum

PNG32

 
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelEn längre om-satsEn längre om-sats
Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
Nytt inlägg
 2012-06-18 10:20
 
Hej! Jag försöker bli bättre på excell och tar därför till min största hobby Fotboll som hjälp. Det jag vill göra är att enbart skriva in resultaten från matcher för att sedan kunna uppdatera en tabell. Ta EM grupp a som exempel: A = Namnet på hemmalaget, B = Hemmalagets antal gjorda mål, C = Namnet på bortalaget, D = bortalagets antal gjorda mål. A B C D Polen 1 Grekland 1 Ryssland 4 Tjeckien 1 Grekland 1 Tjeckien 2 Polen 1 Ryssland 1 osv. Med hjälp av A:D vill jag göra att något liknande Om A1 = Polen ska B1 jämföras med D1 och om större ska Polen få 3 poäng, om lika ska Polen få 1 poäng och om det är mindre ska de få 0 poäng. Detta ska adderas och sedan läggas in i en tabell. Det enda sättet jag har kommit på hur man kan göra det här är en OM-sats som är enormt lång skriven och där det krävs mycket förändringar för varje lag. Någon som kan hjälpa mig här? Kanske går det lättare med VBA?
Nytt inlägg
 2012-08-17 10:36
 

Hej!

 

Jag skulle göra så här:

1. Först så lägger jag en if-sats i kolumn E som granskar om värdet i kolumn B är större än värdet i kolumn D. I så fall skriver jag ut ett H, vilket visar att hemmalaget vann. Annars skriver jag ut ett x.

2. När detta fungerar byter jag ut x:et om en komlett om-sats som granskar om D är större än B. I så fall skriver jag ut ett B som i bortalag, annars skriver jag ut ett L som i lika. OBS =-tecknet får inte vara med på denna plats!

3. Vi kan nu i kolumn E se utfallet av matchen. Nästa steg är att i kolumn F respektive G lägga ut poäng till hemmalaget respektive bortalaget. Vi kan då enkelt granska om kolumn E innehåller ett H, B eller L och baserat på det lägga ut 3, 0 eller 1 poäng. Klokt är att ta det stegvis så att vi börjar med att lägga ut 3 eller ett x, precis som i punkt 2, och därefter lägger vi till en komplett if-sats för 0 eller 1.

4. Vi kan nu se hemmalagets respektive bortalagets poäng, men hur får vi det till en lista som sammanställer de olika ländernas poäng? Det gör vi så här:

a) Skriv någonstans en tabell innehållande tre kolumner Land, Hemmapoäng respektive Bortapoäng.
b) Med hjälp av funktionen SUMMA.OM (SUM.IF) skall vi addera poängen först för poängen på hemmalag. För min del blev funktionen skriven så här
=SUMMA.OM(A6:A9;"Polen";F6:F9)

Vad betyder detta? Jo det betyder att jag i området A6-A9 granskar vilka rader som har texten "Polen". Om det är en träff så adderar jag poängen för Polen i kolumn F, d.v.s. poäng för hemmalag. Summan av hemmapoängen på rader som i kolumn A har texten Polen läggs i den cell där jag skrivit funktionen ovan.

5. Jag skriver funktionen i p. 4 för respektive land vid hemmavinst.

6. Jag gör sedan om funktionen i p.4 i kolumnen för poäng för matcher på bortaplan.

7. Sist adderar jag vinsten för hemmalag och bortalag.

8. Vill du sedan öva dig på Excel så kan du pröva att ersätta de tre nya kolumnerna (E, F och G) i punkt 1-3 med två kolumner E och F som direkt skriver ut poängen för hemmalaget respektive bortalaget.

Mvh

/Kihlman

 


Kihlman

Excelforum drivs av Excelspecialisten som bedriver utveckling av program, utbildning samt support och hjälp i Excel och VBA.

www.excelspecialisten.se

Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelEn längre om-satsEn längre om-sats

PNG32 PNG32
Excelforum drivs av Excelspecialisten som bedriver utbildning i Excel och VBA, tillhandahåller support och hjälp med Excel, utvecklar program i Excel. Är ni i behov av en konsult inom Excel, VBA eller VSTO, eller söker en excelkurs, kontakta oss.
Copyright 2013 ExcelSpecialisten XLS AB   Användarvillkor  Personliga uppgifter