PNG32 PNG32 PNG32 PNG32
PNG32
Forum Excel, VBA, VSTO, Exceltips, Excelhj�lp PNG32 drivs av Excelspecialisten    Logga in     English
PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Logga in

PNG32

Du är inte inloggad. Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg eller svara på inlägg.

För frågor om forumet, kontakta oss på webmaster@excelforum.se

PNG32 PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Excelforum

PNG32

 
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelKanske OM?Kanske OM?
Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
Nytt inlägg
 2016-04-07 13:38
 
Om det står en siffra i cellen A1 som har värdet 2, 4 eller 5 så ska en bokstavs och sifferkombination skrivas ut i cell A2. Hur gör man enklast detta?
Nytt inlägg
 2016-04-12 10:06
 

 Skriv detta i A2: =OM(ELLER(A1=2;A1=4;A1=6);"dina bokstäver här" & A1;"")

Om det nu står 2 i cellen A1 så kommer resultatet i a2 bli: dina bokstäver här2. Du får således anpassa formeln lite för att passa ditt ändamål. Det saknades information i din fråga på vilka bokstäver och siffror du ville skulle skrivas ut.

 

mvh

Christian

 

Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelKanske OM?Kanske OM?

PNG32 PNG32
Excelforum drivs av Excelspecialisten som bedriver utbildning i Excel och VBA, tillhandahåller support och hjälp med Excel, utvecklar program i Excel. Är ni i behov av en konsult inom Excel, VBA eller VSTO, eller söker en excelkurs, kontakta oss.
Copyright 2013 ExcelSpecialisten XLS AB   Användarvillkor  Personliga uppgifter