PNG32 PNG32 PNG32 PNG32
PNG32
Forum Excel, VBA, VSTO, Exceltips, Excelhj�lp PNG32 drivs av Excelspecialisten    Logga in     English
PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Logga in

PNG32

Du är inte inloggad. Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg eller svara på inlägg.

För frågor om forumet, kontakta oss på webmaster@excelforum.se

PNG32 PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Excelforum

PNG32

 
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelOM cell 1 har "text" ska cell 2 få "värde"OM cell 1 har "text" ska cell 2 få "värde"
Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
Nytt inlägg
 2019-10-22 15:19
 

Hej, jag skulle behöva en formel som kan ge ett värde ifall man väljer något ur en lista.

Exempel:
 

Cell med rullista och kan välja 6st olika slags energikällor . t.ex El, Fjärrvärme, Gas osv
Jag väljer El ur den listan och då får den cellen texten El i sig. (så långt har jag kommit)

Det jag behöver hjälp med nu är att i cellen bredvid vill jag att om jag väljer "El" så ska det fyllas i med ett värde i cellen till höger, vi säger 1,6.
Om jag väljer fjärrvärme vill jag att det istället värdet blir 1,0 i samma cell. 

Hoppas ni förstår mig och supermycket tack för hjälpen den som kan hjälpa mig!

Med vänliga hälsningar,
Michael
 

Nytt inlägg
 2019-11-01 10:11
 

 Du löser det med en OM-sats

=OM(A1="El";1,0;Om(A1="Gas";1,5;OM(A1="Fjärrvärme"; 1,9));"")

A1= den cell du angett texten

Det är bara att lägga till fler Om och parenteser.

Sists "" ger tom cell om inget uppfylls

 

 

Nytt inlägg
 2019-11-01 11:07
 
Hej hej

det finns fler sätt att åstadkomma detta. Det mest dynamiska/smidiga anser jag vara funktionen =letarad()
Du skapar i så fall en lista där du skriver dina värdepar jämte varann. Därefter letar du upp det valda värdets nyckel i din lista med hjälpa av din letaradfunktion. =Letarad("peka ut cellen som rullistan ligger i";"Peka ut listan där du har dina värdepar";Kolumnen räknat från vänster som ska returneras";Falskt)

För att det ska fungera så måste dina värden såsom EL, Fjärrvärme, ligga i kolumnen till vänster i din skapade lista.

En annan möjlighet är att använda funktionen växla, där du istället skriver dina värdepar direkt i funktionen.
En tredje är varianten som bengt beskrev.

Mvh
Christian
Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelOM cell 1 har "text" ska cell 2 få "värde"OM cell 1 har "text" ska cell 2 få "värde"

PNG32 PNG32
Excelforum drivs av Excelspecialisten som bedriver utbildning i Excel och VBA, tillhandahåller support och hjälp med Excel, utvecklar program i Excel. Är ni i behov av en konsult inom Excel, VBA eller VSTO, eller söker en excelkurs, kontakta oss.
Copyright 2013 ExcelSpecialisten XLS AB   Användarvillkor  Personliga uppgifter