Hej,
Först och främst, tack för ett bra forum. Jag byter tjänst inom kort och kommer då vara tvungen att hantera stora mängder data, varför jag behöver vässa mina excel-kunskaper. Är därför tacksam över att hitta detta forum där man underlättar för varandra i vardagen.
Jag sitter med två intressanta övningar. Dessa går relativt enkelt att lösa genom att använda mig av Pivot-tabeller, vilket jag inte vill. Jag är ute efter att skriva en formel som löser nedan frågor;
1. Jag har ett ark med massvis om information om begagnade bilar. Jag skulle vilja returnera det bilmärke som har flest bilar som kostar mer än 100 000 SEK. Utmaningen ligger i att Kolumnen som ger bilmodell även ger modelltyp, exempelvis Volvo 850, Volvo V70, Volvo S80. Hur skriver jag en formel som letar efter värde som är större än 100 000 i priskolumnen och sedan returnerar vilket bilmärke som har flest bilar över 100 000 SEK?
2. I samma ark finns en kolumn över bilens färg. Jag skulle vilja summera antal bilar med metallic-lack. Min utmaning är att "blåmetallic" och "grönmetallic", likt "metallic Röd" finns i kolumnen, så platsen för metallic varierar. Hur summerar jag antalet metallic då?