Det framgår inte av det du skriver om det är samma fil som uppdateras varje vecka eller om det är en ny fil som skapas. Om det är en ny fil som skapas så föreslår jag att du lägger upp en tabell med alla anställda i en egen fil. Anställningsnummer i kolumn A och namnen i kolumn B.
Infoga en kolumn i den listan som uppdateras varje vecka. Antag att den nya tomma kolumnen är kolumn A och anställningsnumren ligger i kolumn B med början på rad 1, skriv följande formel i cell A1:
=LETARAD(B1;[din_fil.xls]ditt_blad!$A:$B;2;FALSKT)
Du måste ha din fil med namn och anställningsnummer öppen när du skriver formeln. Efter att du först skrivit den första delen av formeln =LETARAD(B1; så kan du markera kolumn A:B i din fil och därefter skriva resterande del av formel ;2;FALSKT)
Om du inte vill ha kvar anställningsnumret i kolumn B så måste du innan du tar bort den kolumnen ersätta formlerna i kolumn A med dess värden. Markera hela kolumn A - välj Kopiera - Klistra in special - Värden
Om det är ett blad i samma fil som uppdateras varje vecka kan du lägga tabellen med anställningsnummer och namn i ett eget blad i samma fil. Om det bladet heter Namn, då blir formeln =LETARAD(B1;Namn!$A:$B;2,FALSKT)