PNG32 PNG32 PNG32 PNG32
PNG32
Forum Excel, VBA, VSTO, Exceltips, Excelhj�lp PNG32 drivs av Excelspecialisten    Logga in     English
PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Logga in

PNG32

Du är inte inloggad. Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg eller svara på inlägg.

För frågor om forumet, kontakta oss på webmaster@excelforum.se

PNG32 PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Excelforum

PNG32

 
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelLeta rad / Random ?Leta rad / Random ?
Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
Nytt inlägg
 2015-09-18 11:17
 

 Hej

Jag är ny här och väldigt ny i Excel. Just nu i det stadiet att jag förstår logiken när jag ser lösningen :)

Har ett intressant problem att lösa för er experter. Hoppas på svar...

En tabell med flera hundra rader som kommer fyllas på efter hand (radvis) enligt nedan.

Namn   Text    Antal  Sannolikhet

Johan   Text    22      1

Peter    Text2  12      2

Stefan  Text3  13      2

Lisa      Text4  12      3

 

Jag vill nu kunna slå in en summa i en cell längs ner (kolumnen antal). I detta exempel slår jag in 25. Nu vill jag att Excel i en ny tabell visar:

Peter   Text2   12

Stefan Text3   13

Summa           25

 

Excel skall alltså utifrån summan jag slår in leta upp och lista rader som tillsammans blir min summa. Nu till svårigheterna. Jag vill ha en sannolikhetskolumn som innebär att en rad med värde 1 är dubbelt så sannolik att komma med som en rad med värde 2 o.s.v. (eller liknande koefficient) Jag vill dessutom ha en "tolerans" inlagd då min summa inte alltid kommer kunna matcha raderna i tabellen. Slår jag in en summa 1000 så kan den leta efter matchningar som tillsammans blir en summa av 970 - 1030 + (sannolikhetsfaktorn)

Hoppas jag var tydlig nog...:)

Om någon har en lösning är det risk för att jag kommer be dig skicka arket på mejl. Är formlerna hyfsat begripliga ska jag nog förstå dem om du klistrar in dem här.

Nytt inlägg
 2015-11-06 11:36
 
Detta låter som något som behöver lösas med ett makro. Välkommen att kontakta oss på Excelspecialisten om du behöver hjälp.

Mvh

Kihlman

Excelforum drivs av Excelspecialisten som bedriver utveckling av program, utbildning samt support och hjälp i Excel och VBA.

www.excelspecialisten.se

Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelLeta rad / Random ?Leta rad / Random ?

PNG32 PNG32
Excelforum drivs av Excelspecialisten som bedriver utbildning i Excel och VBA, tillhandahåller support och hjälp med Excel, utvecklar program i Excel. Är ni i behov av en konsult inom Excel, VBA eller VSTO, eller söker en excelkurs, kontakta oss.
Copyright 2013 ExcelSpecialisten XLS AB   Användarvillkor  Personliga uppgifter