Hej, Helt ny här på excelforum och verkligen en newbie på detta med excel... en basanvändare som hoppas på att bli bättre.
Jag har en utmaning att importera viss information från en excel-fil till en annan - för att sedan importeras till ett affärssystem som vi använder. Så till parametrarna... vårt affärssystem tillåter bara att importera excel-filer som blivit exporterade från systemet. Mao kan jag exportera en fil, ändra på datan (ej rubriker eller fliknamn), och sedan kan jag importera den.
Utmaningen: Från vår leverantör får jag en excel-fil och det är viss data från denna som jag vill kunna importera in till min, från systemet, exporterade excel-fil... för att sedan importera in i affärssystemet. Jag tänker att detta borde gå... jag har bara inte den blekaste aning om hur :-)
Tack på förhand
|
|